Despre noi

Măcin este o așezare antică datând din secolul III, recunoscută cu statutul de comună urbană în documente urbane din secolul XIV.

Este situat la 45°15′ latitudine nordică și 28°10′ latitudine estică.Este o importantă răscruce de drumuri spre Muntenia, Transilvania, Moldova, Delta Dunării și Litoral.

Liceul Tehnologic Măcin aparține județului Tulcea dar are avantajul că este situat la 18km de municipiul Brăila și 25km de municipiul Galați.

Cursurile școlii sunt frecventate atât de elevi din orașul Măcin cât și din comunele din zona orașului.

Este singura școală din zonă, cu profil tehnologic, cu dotare tehnică de nivel european corespunzătoare calificărilor oferite și personal didactic calificat.

Școala oferă pregătire în domeniile: mecanic, electric, construcții și lucrări publice și textile-pielărie, nivelul 2 și 3, cursuri de zi și seral.